Radní měli minulý týden na programu otázku budoucího prodeje obou bytů. Jejich cena je odhadnutá dohromady na přibližně šest milionů korun. A kam následně tyto peníze poputují? „Ještě to nemáme úplně vyjasněné. Nakonec se budeme asi rozhodovat až ve chvíli, kdy peníze za prodej bytů dostaneme. Pomýšlíme na dofinancování rekonstrukce starého šelmince,“ přiblížil ředitel městské zoologické zahrady v Hodoníně Martin Krug.

Stěžejní částka z prodeje by pak měla jít na výstavbu nového objektu pro suvenýry a zbytek peněz by pak měl putovat na obnovu dětského hřiště v zoo. „Pán sice nechtěl být jmenovaný, přesto jsme se rozhodli, že mu nějakou trvalou a důstojnou připomínku v naší zoologické zahradě umístíme s tím, že svým majetkem přispěl na její rozvoj,“ nastínil ředitel.

Dárce sice byl hodonínským rodákem, ale dlouhá léta žil mimo své rodné město. Loni zesnul v Jindřichově Hradci. Jak už dříve připomněl Krug, i když šlo v Hodoníně o první takové dědictví pro zoo, na podobné případy odkázání majetku v závěti vzpomínají také jeho kolegové z jiných zoologických zahrad, především z Německa, Anglie a Francie a v menší míře pak v České republice.

Děti si v hodonínské zoo užily Dýňové odpoledne.
VIDEO: Strašidelná Zoo Hodonín. Děti v kostýmech si užily Dýňové odpoledne

To potvrdil i Michal Vaňáč, mluvčí brněnské zoo, která už od loňské roku řeší z dědictví nabytí bytu právě v Brně. „Jsme velmi vděční, protože jde o opravu velké gesto a znak toho, že si tento člověk cenil naší práce,“ připomněl Vaňáč s tím, že nabytí tohoto majetku ještě není dořešené.

Dlouhodobě hodonínské zoo pomáhají finančně ale především žijící dárci, a to zvláště od covidové krize a následně pak poté, co zahradu postihlo před dvěma roky ničivé tornádo. Se svými příspěvky se ozvalo tisíce dárců. Například na nový psí útulek věnují dárci dokonce čtyři miliony korun. „Chtěli, aby byl konkrétní obnos využitý na určitou část útulku. S největší pravděpodobností bude jejich příspěvek směřován na část venkovních kotců a vnitřní veterinární zařízení,“ přiblížil ředitel.

Na rychlé řidiče se připravuje na silnici I/54 úsekové měření.
Bič na rychlé řidiče. Na silnici I/54 přibude úsekové měření. Víme kde

Jak sdělil mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček, stavba nového útulku by měla začít ještě letos. Většina prací se má ale provádět v příštím roce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Prokletá Liduška? Kvůli prodeji míří na zastupitele Hodonína trestní oznámení

Zdroj: Deník/Petr Turek