Obě chystané novinky za pětasedmdesát milionů korun nyní čekají na to, jak uspějí v hodnocení přeshraničního dotačního programu. O peníze z něj žádají Hodonínští společně se svým slovenským partnerem, známou zoo Bojnice, která se pyšní novým pavilonem pro slony africké. Nyní ve spolupráci s Hodonínem usiluje o moderní expozici velkých afrických šelem.

O podání společné žádosti rozhodli hodonínští zastupitelé na posledním jednání. „Jedná se o dva objekty s vnitřní expozicí a venkovními výběhy, kdy první z nich je pro malé šelmičky z čeledi promyky,“ řekl Deníku ředitel hodonínské zoologické zahrady Martin Krug.

Původní vstup do zoo prochází rekonstrukcí. Vizualizace ukazuje, jak bude vypadat nový vstup.
Modernizace Zoo Hodonín pokračuje. Podívejte se, jak bude vypadat nový vstup

Zároveň sdělil, že v novém pavilonu se zcela jistě počítá se surikatami a mangustami liščími, případně ještě s jiným druhem.

Druhou souběžně stavěnou novinkou v areálu hodonínské zoo má být stáj pro antilopy. „Pojme několik jedinců z podčeledi turovitých, a to zcela jistě sitatunga západoafrická, přímorožec arabský a další pravděpodobně zástupce dikdiků rod Madoqua,“ nastínil ředitel hodonínské zoo. Loni do ní zavítalo více než 180 tisíc návštěvníků, což byla historicky druhá nejvyšší návštěvnost od založení v roce 1977.

Hodonínští počítají s celkovými náklady projektu s dvojicí nových expozic ve výši osmaosmdesát milionů korun, z čehož pětasedmdesát milionů mají tvořit stavební investice města. Dotace pak může pokrýt až pětaosmdesát procent způsobilých nákladů.

Mezitím je již vidění v zoologické zahradě současná fáze modernizace. Patrné je to na vstupu do areálu s pokladnami a turnikety, kde se návštěvníci dočkají i nového sociálního zařízení. Dále pak se připravuje výstavba nového pavilonu akvárií, kdy ten starý poškozený tornádem vyklidila z prostoru nedávná demolice. Navíc v příštím roce má projít rekonstrukcí s rozšířením objekt takzvaného starého šelmince.

Poslední den bílé tygřice Charloty v hodonínské zoologické zahradě.
VIDEO: Bílá tygřice opustila zoo v Hodoníně, šelma pochází z nelegálního chovu

„Koncepce rozvoje Zoo Hodonín schválená radou města Hodonína jako zřizovatelem zoo zahrnuje postupně navazující čtyři etapy a šest nových objektů s ukončením v roce 2028. Mimo jiné zde mají vzniknout nové expozice zvířat afrického, australského či jihoamerického regionu, v budoucnu také nové dětské hřiště a rozvojová zóna,“ připomněl mluvčí zoo Ivo Cencinger.