Garant zoo Igor Taptič z Nezávislých, který patřil mezi největší kritiky dosavadní starosty Milany Grauové v kauze týkající se zoologické zahrady, se chce nejprve seznámit s plány nového ředitele zahrady Jiřího Koliby.

„Pan Koliba vyhrál řádné výběrové řízení. Do zoo za ním půjdu jako za ředitelem, abych zjistil jaké má vize do budoucna. Musím se také podrobně seznámit s finanční situací zahrady a jejím rozpočtem,“ řekl Taptič a doplnil, že na Kolibu nebude vyvíjet tlak, aby propustil bývalého ředitele zoo Miroslava Fraise. Ten čelí policejnímu obvinění za porušování povinností při správě cizího majetku. Mezi Taptičovi další kompetence bude také dozor nad městskými organizacemi, jako jsou Teza, Lázně Hodonín či kulturní dům. Pod Taptiče bude spadat také odbor investic a údržby i majetkopráv­ní odbor.

Po čtyřech letech se do křesla místostarosty vrátil lidovec Ladislav Ambrozek. Z radnice bude opět šéfovat hodonínským strážníkům a společnosti Tespra, která zajišťuje svoz komunálního odpadu a úklid města. Znovu bude mít Ambrozek na starosti také rozpočet, do jeho kompetencí patří totiž i odbor ekonomiky a financí a nově také školství.

„Na radnici jsem se vrátil se smíšenými pocity. Na spolupráci s panem Mrákou a Taptičem se těším. Zatím jsem ještě nezačal úřadovat na sto procent. Mám závazky v zaměstnání. O personálních změnách ve vedení institucí teď neuvažuji,“ svěřil se Hodonínskému deník Rovnost Ambrozek.

Všichni tři pánové ve vedení radnice se shodují, že nejprve musí přijít na řadu sestavení rozpočtu města. „I když má finance v kompetenci Ambrozek, sestavovat rozpočet budeme kolektivně,“ uvedl starosta a lídr sociálních demokratů Jiří Mráka. Ten se už také začal seznamovat s chodem jednotlivých institucí.

Mráka prozradil, že personální zemětřesení na městském úřadě nehrozí. „Něco v podobném smyslu jsem už slyšel. Není to ale pravda. Nechápu, proč bych měl měnit lidi, kteří už mají zkušenosti,“ řekl Mráka a dodal, že ve funkci ponechá například tajemnici města.

Nový starosta už také začal řešit svůj odchod z pozice ředitele okresního archivu. Podle vyjádření Mráky usedne do křesla šéfa archivu jeho dosavadní zástupkyně Galina Rucká. „Předpokládám, že v lednu Galinu Ruckou jmenujeme do funkce oficiálně,“ nastínil Mráka, do jehož kompetencí spadá interní audit, krizové řízení či odbor rozvoje města.