„O vstup do tohoto společenství jsem usiloval už vloni. K účasti na konferenci v Iževsku, jsme měli vyřízeny veškeré náležitosti. V té době jsme ale v naší zoo řešily problémy kolem odvolání ředitele Fraise. Z cesty na Ukrajinu a tím i z členství v asociaci tak sešlo,“ řekl iniciátor vstupu do tohoto společenství zoolog Jaroslav Hyjánek. Ten proces vyřizování žádosti letos zopakoval a také se letošní konference, tentokrát v Nikolajevu, osobně zúčastnil.

A přestože kvůli neujasněnosti budoucnosti zoo stran jejího vedení opět hrozil odklad přijetí, nakonec všichni účastníci konference pro ně zvedli ruce. „Děkujeme za to čestnému členu asociace, bývalému řediteli chomutovského zooparku Přemyslu Rabasovi. Ten naši zahradu představil ve výborném světle. Nebyl nikdo, kdo by s jejím členstvím nesouhlasil. Zaručili se za nás i zástupci brněnské zoo a vyškovského zooparku, Bohumil Král a Josef Kachlík,“ uvedl po návratu z úspěšné cesty zoolog.

Hodonínská zoo byla dosud členem pouze Unie českých a slovenských zoo a mezinárodního chovatelského programu ISIS. Teprve nyní se jí však otvírají mnohem širší možnosti v oblasti chovu a výměny zvířat.

„Dosud se k nám zahraniční zoo chovaly jako k neznámému subjektu. Teď už nás budou brát jako rovnoprávného člena společenství. To se bude hodit třeba už v našem záměru zapojit se znovu do chovu tygra ussurijského a dalších významných chovatelských projektů. Asociace totiž disponuje obrovským genofondem těchto zvířat,“ řekl ředitel zoo Jiří Koliba.

Nové možnosti

A jak dodal Hyjánek, přijetím do EARAZA má zoo nyní otevřenu cestu i do světové asociace zoo a akvárií WAZA. Do nich je vstup podmíněn právě členstvím v některé z mezinárodních asociací.

Podle prezidenta Unie českých a slovenských zoologických Davida Nejedla je členství hodonínské zoo v euroasijské asociaci prestižní záležitostí.

„Sdružuje zoologické zahrady ze zemí bývalého sovětského svazu a Československa. Členství v této asociaci možnost výměny informací o chovech zajímavých zvířat jejich výměnu. Zoologické zahrady mohou navzájem spolupracovat i na různých záchranářských projektech,“ přiblížil Nejedlo.

Jak doplnil, Členy EARAZA je asi jedna třetina českých zoo. Patří mezi ně například pražská zoo či zoologická zahrad ve Dvoře Králové a Hluboké nad Vltavou. Společenství sdružuje zhruba šedesátku zahrad z různých zemí.

BOHUNA MIKULICOVÁ
VERONIKA HORÁKOVÁ