Od příštího roku by se však tato pomoc mohla ještě více rozšířit. Hodonínská ZOO totiž bude žádat o dotaci na výstavbu záchranné stanice pro handicapované živočichy. Ta by měla být určena pro regiony Hodonínsko, Kyjovsko, Veselsko a Břeclavsko.

„Tato stanice by měla sloužit k umísťování, léčení a poté následnému vypouštění už vyléčených jedinců zpět do přírody,“ uvedl zoolog hodonínské ZOOlogické zahrady Radek Hyjánek. „ZOOlogická zahrada přijímala zvířata do své izolační stanice. Z veterinárního hlediska to už ale není dál možné, právě z tohoto důvodu potřebujeme záchrannou stanici vybudovat,“ doplnil Hyjánek.

Stanici pro handicapovaná zvířata by do budoucna měli využívat lidé ze jmenovaných regionů v případě, že najdou například zraněné nebo zesláblé zvíře. „Takové zvíře k nám pak mohou přinést. Pokud to nebude možné, my ve spolupráci s příslušnou obcí zvíře zachráníme a dopravíme ho k nám do stanice,“ popsal zoolog.

Iniciativu vítají i samy obce. Například Veselí nad Moravou teď musí většinu zraněných zvířat vozit do Buchlovic, kde už záchranná stanice pro handicapovaná zvířata je.

„Když nám zvířata nevezmou v Buchlovicích a vezmou je v Hodoníně, tak je určitě dobře, že bude takových zařízení víc. Navíc je to v rámci regionu,“ míní veselský zastupitel Marcel Řimák a dodává, že nejčastěji řeší poraněné dravce nebo labutě. „Jsou to labutě, které třeba přebíhají přes cestu, nevyletí do výšky a srazí je auto,“ popsal.

Podobně je na tom Břeclav, která se na hodonínskou ZOO obrací také především se zraněnými nebo zamrzlými labutěmi. „Z Hodonína i širokého okolí se na nás lidé obrací také s dravci nebo mláďaty drobných sov, která například vypadla z hnízda. Na podzim je to také velké množství ježků, kteří jsou malí, podvyživení a nezazimovali se,“ vypočítal zoolog.

Projekt, který ZOO v současné době zpracovává a který bude o dotaci žádat z operačního programu životního prostředí, počítá s částkou zhruba sedm a půl milionu korun. Pokud by Město Hodonín, které je žadatelem, dotaci získalo, se stavbou by se mohlo začít na podzim příštího roku. „Záchranná stanice by měla vyrůst vedle už vybudovaného útulku pro psy,“ uzavřel Hyjánek.

Zoologická zahrada v Hodoníně teď jedná se všemi čtyřmi městy. Chtějí totiž spolupráci při pomoci se zraněnými zvířaty zlepšit. „Když lidé zavolají, odkazujeme je, aby se obrátili na obec, a obec pak nemá jinou možnost, než se zase obrátit na nás,“ doplnil Hyjánek.