Čtyřiadvacetiletá Eva Kaplová z Vracova studuje pátým rokem stomatologii. Povolání zdědila po otci. Právě na ni a další potenciální absolventy zubního lékařství čekají pacienti i samotní zubaři na Hodonínsku jako na smilování. Okres má totiž stále problémy s nedostatkem zubařů.

Řada z nich již nepřibírá nové pacienty. „Je nás málo a více asi v nejbližší době ani nebude. Jsme jeden z kritických okresů,“ uvedla zubní lékařka ve Veselí nad Moravou Hana Oswaldová.

Právě ve Veselí se potýkají s tímto problémem delší dobu. „Pacienti musí například dojíždět za zubařem z Veselí do Kyjova,“ podotkla Oswaldová. Sama už nemá možnost přibírat více lidí. Maximálně když někdo z jejích pacientů odejde.

Největší potíže sehnat si zubaře mají ti, kteří se na Hodonínsko přistěhují. Někteří doslova nemají kam jít.

Ordinují i penzisté

Alarmující je i to, že několik praktikujících zubařů už má nárok na důchod.

„V Hodoníně ordinuje asi deset penzistů. Ti už většinou nové pacienty z mnoha důvodů neberou. Nemohou třeba pracovat tak aktivně jako mladí zubaři. Stomatologie je fyzicky náročná,“ informovala předsedkyně Okresní stomatologické komory v Hodoníně Vladimíra Pruklová.

Tito zubaři by se ale podle Pruklové zatím těžce nahrazovali. „Bojím se toho, že skončí. Na dostatečný počet absolventů zubního lékařství si musíme ještě nějakou dobu počkat. Řada z nich navíc zůstává praktikovat ve velkých městech,“ postěžovala si Pruklová.

Podle budoucí stomatoložky Kaplové žádný velký počet těchto studentů z Hodonínska není. „Na škole v Olomouci jsem z ročníku, kde je nás padesát, myslím jediná z regionu,“ poznamenala Kaplová.

Komplikace jsou však i jinde. Vychovat mladého stomatologa je drahé.

„Školy proto nabírají méně studentů, než by bylo potřeba. Ne všichni také studium dokončí,“ vysvětlila Oswaldová.

Podle Pruklové je nyní na Hodonínsku při stomatologické komoře zaregistrováno 88 zubních lékařů. Na jednoho zubaře tedy vychází asi 1700 pacientů. To je o 400 více, než je podle odborníků optimální.