V něm se budou Bzenečtí rozhodovat, jestli má zámek zůstat v majetku více než čtyřtisícového města. „Za týden se nám podařilo sesbírat dostatek podpisů. Už nyní jich máme kolem osmi set a navíc spousta dalších podpisových archů je ještě v terénu u našich dobrovolníků,“ sdělil architekt a člen místní iniciativy Obnova bzeneckého zámku Erik Ebringer. Její členové podpisovou akcí pro závazné referendum navázali na předvánoční anketu.

Zámek ve Bzenci je již osmnáct let majetkem města.
Zámek ve Bzenci: prodej nebo oprava? Město chce vinařsko-turistický komplex

Hlasující se v ní jednoznačně postavili za to, aby celý zámecký areál zůstal města a začalo se s jeho obnovou. „Anketa ale nestačila k přesvědčení všech našich zastupitelů,“ vysvětlil Ebringer důvod pro vyhlášení místního referenda.

Zámek Bzenec

* Stavební sloh: historizující anglická gotika

* Vznik: nechal jej postavit hrabě Vilém z Reichenbachu-Lesonic v 50. letech 19. století

* Nynější majitel: v prosinci 2002 koupilo objekty zámku a přilehlého historického parku město Bzenec

Vedení radnice chtělo ještě před Vánocemi přikročit zejména z ekonomických důvodů k přípravě prodeje části památkově chráněného objektu. Vše ale zastupitelé odložili na březnové zasedání, kde mají být připravené varianty řešení.

Avšak po úspěchu podpisové akce budou mít na stole referendum. „S tím nemáme problém. Myslím si, že jej také podpoříme,“ řekl bzenecký starosta Pavel Čejka. Na druhé straně, ale upozornil na to, že referendum neřeší odpovědi na řadu důležitých otázek. „Kolik bude obnova stát, kdo ji bude platit a jaké bude další využití zámku,“ doplnil starosta. Právě kvůli tomu je k vizím iniciativy skeptický.

Naopak členové iniciativy jsou přesvědčení, že je v silách místní samosprávy postupnou a dlouhodobou rekonstrukcí zámku vrátit život a náplň sloužící obyvatelům, turismu, zdejšímu podnikatelskému sektoru a kulturním akcím.

Dokonce se skupinou připravili i plán postupu oprav po etapách, pokud by se do zámku investovalo ročně pět či patnáct milionů korun. Jen obnova hlavní budovy zámku má stát přibližně 110 milionů korun.

Budova obecního domu v Ratíškovicích postavená v roce 1931.
Kdysi hospoda a maštale pro koně: v Ratíškovicích vznikne moderní bytový dům

Nejbližší investice města jde nyní do blízkého parkoviště. „Pracuje se na něm. Provedené je zabezpečení a izolace stropů sklepů,“ sdělil starosta.

Parkoviště pro více než čtyřicítku aut má být hotové do května a stát má i s DPH 9,5 milionu korun, a to i včetně autobusové zastávky, dešťové kanalizace a veřejného osvětlení.